silverconferencecenter.pl

Twój ulubiony blog!

przełącznik zarządzalny (2)

Czym różni się switch zarządzalny od niezarządzalnego?

Switch zarządzalny i niezarządzalny to dwa typy urządzeń sieciowych używane w różnych kontekstach, ale z tą samą podstawową funkcją: łączeniem wielu urządzeń w jednej sieci. Jednak są między nimi pewne rozbieżności. Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie: “switch zarządzalny a niezarządzalny – czym się różnią?”, to kontynuuj czytanie niniejszego artykułu. Przełącznik zarządzalny a niezarządzalny – różnice Przełączniki zarządzalne różnią się od switchy niezarządzalnych przede wszystkim możliwościami konfiguracyjnymi i funkcjonalnością. Oto główne różnice między nimi:

 • Zarządzanie ruchem: Przełącznik zarządzalny pozwala na kontrolę ruchu w sieci, umożliwiając administratorowi decydowanie, które urządzenia komunikują się ze sobą. W przypadku switcha niezarządzalnego, ruch jest przekazywany automatycznie bez możliwości kontroli.
 • Konfiguracja VLAN: Przełącznik zarządzalny umożliwia tworzenie i zarządzanie wirtualnymi sieciami LAN (VLANami), co pozwala na segmentację sieci na różne grupy urządzeń. Switch niezarządzalny nie oferuje tej funkcji.
 • Monitorowanie ruchu: Przełącznik zarządzalny dostarcza szczegółowe informacje o ruchu w sieci, w tym statystyki i dzienniki zdarzeń. Switch niezarządzalny nie posiada takiej funkcjonalności.
 • Bezpieczeństwo: Przełączniki zarządzalne pozwalają na wdrażanie zaawansowanych mechanizmów zabezpieczeń, takich jak kontrole dostępu i filtrowanie MAC. W przypadku switcha niezarządzalnego, te funkcje są ograniczone lub niedostępne.
 • Aktualizacje oprogramowania: Przełącznik zarządzalny pozwala na aktualizację oprogramowania, co może być ważne do wprowadzania poprawek bezpieczeństwa i nowych funkcji. Switch niezarządzalny zazwyczaj nie oferuje tej możliwości.
 • Zdalne zarządzanie: Przełączniki zarządzalne umożliwiają zdalne zarządzanie nimi, co jest szczególnie przydatne w większych i rozproszonych sieciach. Switch niezarządzalny nie posiada tej funkcji.
 • Ostateczny wybór między przełącznikiem zarządzalnym a niezarządzalnym zależy od potrzeb i skali sieci. W większych i bardziej zaawansowanych sieciach zazwyczaj stosuje się przełączniki zarządzalne, które pozwalają na większą kontrolę i elastyczność. W mniejszych sieciach i środowiskach domowych switch niezarządzalny może być wystarczający.

  Czy przełączniki niezarządzalne są tańsze od zarządzalnych?

  Przełączniki niezarządzalne są zazwyczaj tańsze od przełączników zarządzalnych. To wynika z różnicy w funkcjonalności i możliwościach tych dwóch rodzajów przełącznikówPrzełączniki zarządzalne oferują zaawansowane funkcje konfiguracyjne, monitorowanie ruchu, zdalne zarządzanie, kontrolę jakości usług (QoS), oraz inne zaawansowane funkcje, które są przydatne w średnich i większych sieciach biznesowych. Jednak te dodatkowe funkcje i możliwości sprawiają, że przełączniki zarządzalne są droższe zarówno w zakupie, jak i w zarządzaniu nimi.

  Przełączniki niezarządzalne są prostsze w obsłudze i nie oferują tych zaawansowanych funkcji. Są one zazwyczaj tańsze i bardziej odpowiednie dla mniejszych sieci, w tym domowych i małych biur. 

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *